IC 108

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 108


Соѕвездие Мрежичка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 37 м 42,4 с
Деклинација -57° 46' 35"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sab
Привиден сјај
(видлив)
14,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,6
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,5'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 8 декември 1899
Други ознаки ESO 117-4

IC 108галаксија во соѕвездието Мрежичка, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 108 се споменува и како ESO 117-4.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 декември 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 108 е од видот Sab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] IC 108 има привидни димензии од 0,5' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 37 м 42,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -57° 46' 35".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 108 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 13378.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]