Прејди на содржината

IC 1056

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1056
{{{опис}}}
Соѕвездие Овен
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 48 м 39,3 с
Деклинација +13° 15' 33""
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
15,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,2'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 7 јануари 1896
Други ознаки NGC 1111

IC 1056галаксија во соѕвездието Овен, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1056 се споменува и како NGC 1111.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 јануари 1896 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1056 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] IC 1056 има привидни димензии од 0,5' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 48 м 39,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +13° 15' 33"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 5°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1056 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 1426583.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]