IC 1052

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1052


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 42 м 48 с
Деклинација +3° 5' 2""
Положбен агол 156°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
14
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,8
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,8'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 21 ноември 1903
Други ознаки UGC 2189, MCG 0-7-85, CGCG 388-99

IC 1052галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1052 се споменува и како UGC 2189, MCG 0-7-85, CGCG 388-99.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 21 ноември 1903 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1052 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] IC 1052 има привидни димензии од 0,9' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 42 м 48 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +3° 5' 2"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 156°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1052 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 10267.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]