IC 1038

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1038


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 h 16 m 10,6 s
Деклинација -11° 55' 32""
Положбен агол 39°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
13,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,2' x 0,5'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 12 октомври 1896
Други ознаки IC 217, MCG -2-6-46, IRAS 02137-1209

IC 1038 е галаксија во соѕвездието Кит, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1038 се споменува и како IC 217, MCG -2-6-46, IRAS 02137-1209.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 12 октомври 1896 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1038 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 mag/arcmin2.[2] IC 1038 има привидни димензии од 2,2' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 h 16 m 10,6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -11° 55' 32"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 39°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1038 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 8673.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, ""Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies"",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]