IC 1020

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1020


Соѕвездие Триаголник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 50 м 51,8 с
Деклинација +33° 5' 31""
Положбен агол 149°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
15,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,3'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 13 ноември 1903
Други ознаки 6ZW 63

IC 1020галаксија во соѕвездието Триаголник, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1020 се споменува и како 6ZW 63.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 13 ноември 1903 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1020 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] IC 1020 има привидни димензии од 0,5' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 50 м 51,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +33° 5' 31"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 149°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1020 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 6812.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]