IC 102

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 102


Соѕвездие Печка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 35 м 31,2 с
Деклинација -34° 26' 48"
Положбен агол 84°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
12,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,1
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,6' x 0,7'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 7 септември 1897
Други ознаки IC 335, ESO 358-26, MCG -6-8-31, FCC 153

IC 102галаксија во соѕвездието Печка, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 102 се споменува и како IC 335, ESO 358-26, MCG -6-8-31, FCC 153.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 септември 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 102 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] IC 102 има привидни димензии од 2,6' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 35 м 31,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -34° 26' 48".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 84°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 102 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 13277.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]