IC 1017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1017


Соѕвездие Триаголник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 h 38 m 26,9 s
Деклинација +33° 21' 55""
Положбен агол 129°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид C
Привиден сјај
(видлив)
14,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,4
Површински сјај 12,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x 0,3'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 13 ноември 1903
Други ознаки CGCG 503-2, CGCG 502-122, KUG 0135+331

IC 1017 е галаксија во соѕвездието Триаголник, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1017 се споменува и како CGCG 503-2, CGCG 502-122, KUG 0135+331.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 13 ноември 1903 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1017 е од видот C.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,2 mag/arcmin2.[2] IC 1017 има привидни димензии од 0,6' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 h 38 m 26,9 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +33° 21' 55"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 129°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1017 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 6068.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]