IC 101

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 101


Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 h 35 m 37,3 s
Деклинација -21° 17' 31"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBd
Привиден сјај
(видлив)
14,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,7
Површински сјај 14,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,7' x 0,5'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена [[ ]] 1899
Други ознаки ESO 548-50, MCG -4-9-31

IC 101 е галаксија во соѕвездието Еридан, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 101 се споменува и како ESO 548-50, MCG -4-9-31.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во [[ ]] 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 101 е од видот SBd.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,3 mag/arcmin2.[2] IC 101 има привидни димензии од 2,7' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 h 35 m 37,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -21° 17' 31".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 2°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 101 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 13283.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]