IC 1003

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1003


Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 h 20 m 46,3 s
Деклинација +33° 2' 44"
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
14,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,1
Површински сјај 11,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,3' x 0,3'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 17 ноември 1903
Други ознаки CGCG 502-38, NPM1G +32.0057

IC 1003 е галаксија во соѕвездието Риби, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1003 се споменува и како CGCG 502-38, NPM1G +32.0057.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 17 ноември 1903 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1003 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 11,6 mag/arcmin2.[2] IC 1003 има привидни димензии од 0,3' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 h 20 m 46,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +33° 2' 44".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1003 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 4855.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]