Far Cry 3

Од Википедија — слободната енциклопедија
Far Cry 3 (Working Title)
Податотека:Pc farcry3 large.jpg
Изработувач(и) Ubisoft Montreal
Издавач(и) Ubisoft
Композитор(и) Брајан Тајлер[1]
Серијал Far Cry
Погон Dunia
Подлоги Xbox 360, PlayStation 3, Microsoft Windows
Датум на издавање 2010 - 2011
Жанр(ови) Пукачка игра од прво лице
Рејтинзи +16 PEGI

Far Cry 3 (скратено: FC3, транскр: Фар крај 3) — претстојно продолжение на видео играта Far Cry 2.

Неименуваното продолжението е во прелиминарна фаза на развој. Настаните на Far Cry 3 повторно ќе се случуваат во Африка . Но сепак, Кевин Шорт, сценарист од Ubisoft, спомна дека подоцнежните игри може да се одржуваат на Антарктикот. На 29 август 2010 WebHallen.com и Game.se кажале дека Far Cry 3 ќе биде пуштен во продажба оваа година и дека ќе ја вклучува DRM заштитата на Ubisoft.

  1. „Filmmusicsite.com - Интервју со Брајан Тајлер“. Filmmusicsite.com. Посетено на 05/08/2010. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)