Bon Iver

Од Википедија — слободната енциклопедија
Bon Iver
Bon Iver настапува во Стокхолм во 2011 година
Животописни податоци
ПотеклоВисконсин, САД
Жанрови
Период на активност2006–денес
Издавачи
Соработници
Мреж. местоboniver.org

Bon Iver (македонска транскрипција: Бон ивер) ― американска инди-фолк-група основана во 2006 година од кантавторот Џастин Вернон.[2] Вернон ја основал Bon Iver како соло-проект на почетокот, но подоцна станала група составена од: Вернон (вокал, гитара), Шон Кери (тапани, клавијатури, вокал), Мајкл Луис (вокал, баритон-гитара, гитара, виолина, саксофон), Метју Мекоган (тапани, бас, вокал), Ендрју Фицпатрик (гитара, клавијатури, вокал) и Џен Васнер (гитара, клавијатури, вокал).

Вернон независно го издал првиот албум на Bon Iver, For Emma, Forever Ago, во јули 2007 година.[7] Во 2012 година, групата добила Греми награда за најдобар алтернативен музички албум за нивниот истоимен албум, Bon Iver. [8] [9] [10] Во 2016 година го објавиле нивниот трет албум 22, A Million, кој бил пофален од критичарите. [11] Нивниот последен албум, I, I, бил објавен во 2019 година. Во 2020 година албумот бил номиниран од Греми наградите за албум на годината.[12]

Името „Bon Iver“ потекнува од француските зборови bon hiver („добра зима“), [13] а било преземено од американската тв-серија „Живот на север“ (Northern Exposure).[14]

Членови на групата[уреди | уреди извор]

Тековен состав[уреди | уреди извор]

 • Џастин Вернон – вокал, синтисајзер, гитара (2006-денес)
 • Шон Кери – тапани, клавијатури, вокал (2007-денес)
 • Метју Мекоган – тапани, вокал (2007-денес)
 • Ендрју Фицпатрик – гитара, клавијатури, семплери, вокал (2015-сега)
 • Мајк Луис – вокал, саксофон, бас, синт-бас (2011-сега)
 • Џен Васнер – гитара, клавијатури, вокал (2019-сега)

Дискографија[уреди | уреди извор]

 • For Emma, Forever Ago (2007)
 • Bon Iver (2011)
 • 22, A Million (2016)
 • I, I (2019)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Sendra, Tim. „Bon Iver AllMusic Bio“. AllMusic (англиски). Посетено на October 20, 2020.
 2. 2,0 2,1 „Bon Iver“. Loc.gov. Посетено на March 26, 2020. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Bon Iver“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 3. Larson, Jeremy D. (August 14, 2019). „Welcome to Bon Iver, Wisconsin“. Pitchfork (англиски). Посетено на October 19, 2020.
 4. Caramanica, Jon (2011-06-03). „Who, What and Where is Bon Iver? (Published 2011)“. The New York Times (англиски). ISSN 0362-4331. Посетено на October 19, 2020.
 5. „Album review: Bon Iver's i,i is a joyfully experimental record“. Irish Examiner (англиски). 2019-08-09. Посетено на October 19, 2020.
 6. Abebe, Nitsuh (June 24, 2011). „Bon Iver's Indie Soft-Rock: Transcendent or Torpid? - Slideshow“. Vulture (англиски). Посетено на October 19, 2020.
 7. „Examining Bon Iver's musical evolution, album to album“. The Daily Targum. Посетено на March 26, 2020.
 8. „The Official Site of Music's Biggest Night“. GRAMMY.com. Архивирано од изворникот на February 1, 2012. Посетено на July 11, 2014.
 9. Wappler, Margaret (February 12, 2012). „Grammys 2012: Bon Iver wins for best new artist“. Los Angeles Times. Посетено на February 13, 2012.
 10. Judki, Maura (February 13, 2012). „Bon Iver's Best New Artist win confuses Grammy viewers“. The Washington Post. Посетено на April 19, 2020.
 11. „Bon Iver: 22, A Million Album Review – Pitchfork“. Pitchfork.
 12. „Stream Bon Iver's Fourth Studio Album 'i,i'. Under the Radar. Посетено на September 10, 2019.
 13. Wickman, Forrest (February 13, 2012). „How do you Pronounce "Bon Iver"?“. Slate. Посетено на November 18, 2012.
 14. Mason-Campbell, Nilina (May 27, 2008). „Interviews: Bon Iver“. Pitchfork Media. Посетено на March 8, 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]