Berlin (група)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Berlin
Тери Нан на настап по возобновувањето на групата
Животописни податоци
ПотеклоЛос Анџелес, САД
Жанрови
Период на активност
 • 1978–1987
 • 1997–денес
Издавачи
Мреж. местоberlinpage.com

Berlin (од англиски: Берлин) ― американска поп-група основана во Лос Анџелес во 1978 година. Групата била успешна во 1980-тите, а најпознати песни им се: „The Metro“, „Sex (I'm a ...)“, „No More Words“ и песната која се нашла на врвот на топ-листите „Take My Breath Away“ снимена за потребите на филмот „Топ ган“ од 1986 година и која освоила Оскар за најдобра оригинална песна и награда Златен глобус за најдобра оригинална песна. Групата се распаднала во 1987 година, веднаш откако се стекнала со светска популарност.[1] Во 1999 година, Тери Нан ја возобновила групата со други музичари. Најпознатата постава на групата ја сочинувале: пејачката Тери Нан, бас гитаристот и пејач Џон Крафорд, клавијатуристот Дејвид Дајмонд, гитаристот Рик Олсен, клавијатуристот Мет Рид и тапанарот Роб Брил.

И покрај името, Berlin немала познати врски со сегашниот главен град на Германија; името било избрано за групата да изгледа европски и егзотично.

Заедно со Mötley Crüe, Berlin била прва група што потпишала договор со Enigma Records.

Историја[уреди | уреди извор]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студиски албуми[уреди | уреди извор]

 • Information (1980)
 • Pleasure Victim (1982)
 • Love Life (1984)
 • Count Three & Pray (1986)
 • Voyeur (2002)
 • 4Play (2005) [2]
 • Animal (2013) [3]
 • Transcendance (2019) [4]
 • Strings Attached (2020) [5]

Албуми во живо[уреди | уреди извор]

 • Live: Sacred and Profane (2000) [6]
 • Terri Nunn & Berlin – All the Way In (2009) [7]
 • Sweet Surrender (Live 1984) (2019) [8] [9]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Pingitore, Silvia (April 1, 2022). „Remember Top Gun's song 'Take My Breath Away' in 1986? Exclusive interview with John Crawford of Berlin“. the-shortlisted.co.uk (англиски). Архивирано од изворникот на April 2, 2022. Посетено на May 23, 2022.
 2. „Berlin - 4play“. Discogs. 2005.
 3. „Berlin – Animal (2013, Digipak, CD)“. Discogs. September 17, 2013.
 4. „Transcendance by Berlin on Apple Music“. Apple, Inc. August 2, 2019. Посетено на August 8, 2019.
 5. „Strings Attached“. Spotify. November 27, 2020.
 6. „Berlin – Live: Sacred and Profane“. Discogs. 2000.
 7. „Terri Nunn & Berlin – All the Way in“. Discogs. 2009.
 8. „Sweet Surrender (Live 1984) by Berlin“. November 14, 2019.
 9. „Sweet Surrender (Live 1984)“. Spotify. November 14, 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]