Beirut (бенд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Beirut
Зек Кондон од Beirut
Биографски податоци
Потекло Санта Фе, Њу Мексико, United States
Жанрови Балкански фолк
Светска музика
Инди Фолк
Електроника
Период на активност 2006–сега
Издавачи Ba Da Bing Records
Соработници Alaska in Winter, A Hawk and a Hacksaw, Beirutando, Kocani Orkestar, Owen Pallett, The Silent League
Мреж. место www.beirutband.com
Членови
Зек Кондон, Перин Клаутер, Хари Зизневски, Џејсон Порански, Ник Петре, Кристин Фереби, Паул Колинс, Џон Начез, Кели Прат, Трејси Прат, Бен Ланз и Луси Блит
Поранешни членови
Џереми Барнес, Хедер Трост

Beirut (Бејрут) е американски бенд на инди музика. Групата ја основал Зек Кондон од Санта Фе, Њу Мексико. Beirut отпрвин бил проект на Захари Франсис Кондон, а потоа станал поголем бенд. Нивните први изведби биле во Њујорк во мај 2006 година за да го поддржат издавањето на нивниот прв студиски албум, Gulag Orkestar.[1][2] Нивната музика комбинира повеќе елементи од: источноевропската музика, балканската фолк музика, западната поп музика, американската мејнстрим инди-рок култура и светската музика.

Историја[уреди | уреди извор]

Рани години[уреди | уреди извор]

Зек Кондон е роден во Санта Фе, Њу Мексико на 13 февруари 1986 година.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име pitchfork37080.
  2. "Beirut, the band", New York Magazine, August 6, 2006, конс. Декември 11, 2009  Check date values in: |accessdate= (помош)
  3. „Beirut“. New Musical Express. http://www.nme.com/artists/beirut. конс. 21 јануари 2009 г.