Bee Gees

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Би Џис
Биографски податоци
Жанрови поп, Софт Рок, Диско
Период на активност 1958–2003
Издавачи Festival, Polydor, Atco, RSO, Warner Bros., Rhino
Мреж. место Official Bee Gees.com
Поранешни членови
Бери Гиб
Морис Гиб (почина)
Робин Гиб

Bee Gees (се чита: „би џис“) било музичко трио на браќата Бери, Морис и Робин Гиб. Во нивната кариера која траела 45 години постигнале огромен успех особено со хитот Stayin' alive.