All We Know Is Falling

Од Википедија — слободната енциклопедија
„All We Know Is Falling“
Студиски албум од Paramore
Издаденјули 26 2005 (2005-07-26)
(видете Историја на издавање)
Снимен2005
ЖанрАлтернативен рок,[1] поп панк[1], емо[1]
Траење35:47
Издавачка куќаFueled by Ramen
ПродуцентJames Wisner, Mike Green[2]
Paramore — Хронологија
All We Know Is Falling
(2005)
The Summer Tic EP
(2006)
Издадени песни од All We Know Is Falling
 1. "Pressure"
  Издадена: July 31, 2005
 2. "Emergency"
  Издадена: October 21, 2006
 3. "All We Know"
  Издадена: February 26, 2007

All We Know Is Falling е првиот студиски албум од американската рок група Paramore, издаден на 26 јули 2005. Албумот се искачил на #8 на ОК Рок Табелата. Во САД, се искачил на #30 на Билборд Heatseekers Табелата, но не се искачил на табелата Билборд 200.

Како што кажала пејачката Хејли Вилијамс, сенката која е забележлива на софата на омотот од албумот го претставувала сегашниот басист Џереми Дејвис како го напушта бендот. Дејвис го напуштил бендот кратко откако стигнале во Орландо, Флорида за да го снимат албумот. Дејвис дека тој веднаш зажалил што го напуштил бендот и бил пресреќен кога бендот кратко откако го издал албумот го прашал дали сака да се врати во бендот. Неговата разделба имала големо влијание на бендот, па текстот на песната "All We Know" е инспириран од оваа случка , исто како и насловот на албумот, All We Know Is Falling. До април 2009, од албумот се продале 405,110 копии. Делукс едиција на албумот била издадена ексклузивно на iTunes со 2 песни изведени во живо и 3 музички видеа.[3]

Во септември 2005, е издадено специјално јапонско издание кое ја содржело претходно неиздадената песна, "Oh, Star".[се бара извор]

Историја на издавање[уреди | уреди извор]

Регион Датум
САД јули 26 2005 (2005-07-26)
Обединетото Кралство април 24 2006 (2006-04-24)
Бразил јуни 25 2009 (2009-06-25)

Позиција на табелите[уреди | уреди извор]

Табела (2005) Позиција
Billboard Comprehensive Albums 2
Billboard Top Pop Catalog 13
Billboard Top Heatseekers 3
Табела (2009) Позиција
UK Rock Albums Chart 8
Табела (2010) Позиција
UK Albums Chart 51

Сертификации[уреди | уреди извор]

Држава (2009) Сертификации Продажби
ОК Златна[4] 100,000+

Постава на групата[уреди | уреди извор]

Paramore

Останати музичари

 • Лучио Рубино - бас гитара, освен на "Here We Go Again"
 • Џереми Калдвел - бас гитара на "Here We Go Again"

Продукција

 • Џејмс Паул Виснер - продуцент на "All We Know, "Never Let This Go" и "My Heart"
 • Мајк Грин - продуцент на "Pressure", "Emergency", "Brighter", "Whoa", "Conspiracy" и "Franklin"
 • Roger Alan Nichols & Nick Trevisick - продуценти и микс на "Here We Go Again"
 • Том Бејкр

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 „All We Know Is Falling - Paramore“. AllMusic. 2005-07-26. Посетено на 2010-12-04.
 2. „Paramore Biography“. Sing365. Архивирано од изворникот на 2010-01-22. Посетено на 2010-12-04.
 3. „Myspace“. Blogs.myspace.com. Архивирано од изворникот на 2012-04-06. Посетено на 2010-12-04.
 4. „All We Know Is Gold Records - Photo Detail“. Paramore.net. Архивирано од изворникот на 2010-01-10. Посетено на 2010-12-04.