Alfred Dunhill (марка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Alfred Dunhill Limited
ВидПодружница
ДејностЛуксузни добра
ОснованоЛондон, Англија (1893)
ОсновачАлфред Данхил
Седиште
Лондон
,
Англија, Обединето Кралство
Опслужувани подрачја
Ширум светот
Клучни личности
Ендру Мааг (извршен директор)
Производи
Матично претпријатие
Richemont Holdings (UK) Limited[1]
Мреж. местоdunhill.com

Alfred Dunhill Ltd.британска марка за луксузни производи, специјализирана за машка облека, кожни производи и модни додатоци.[2] Компанијата е со седиште во Лондон, каде што исто така е сопственик и на работилница за кожа. Во моментов „Dunhill“ е во сопственост на „Richemont Holdings Limited“ и управувана од извршниот директор Ендру Мааг.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Рана историја[уреди | уреди извор]

Бизнисот го развил Алфред Данхил откако тој го наследил бизнисот со седла на неговиот татко на лондонскиот Јустонски Пат (Euston Road) на своја 21 година во 1893 година. Алфред Данхил, реагирајќи на зголемената побарувачка за автомобили во тој момент, развил низа додатоци наречена „Motorh Dunhill's Motorities“. Оваа прва збирка вклучувала автомобилски свирки и светилки за автомобили, кожни мантили, очила, комплети за излети и часовници“.

За неколку години, бизнисот се придвижил кон пазарот на луксуз со отворање на две продавници на „Dunhill Motorities“ во Мејфер. Во тоа време, „Dunhill“ станал познат не само по автомобилска галантерија, туку и по автомобилска облека. Во каталогот „Dunhill Motorities“ биле прикажани над 1.300 артикли.

Лансирањето на данхиловото луле бил логичен чекор од „Motorities“; во 1904 година Алфред патентирал „ветробранско луле“ за да му помогне на возачот да се бори против ефектите на ветерот и времето во неговиот отворен автомобил. Првата тутунарска и продавница за лулиња на Алфред била отворена во 1907 година на улицата Дјук.

Алфред се повлекол од бизнисот во 1920-тите. На позицијата управен директор и претседател биле неговиот брат Алфред-Хенри, потоа ќерката Мери и, конечно, неговиот внук Ричард и со интересите на семејството Данхил во срцето, бизнисот продолжил да ги отелотворува атрибутите и одликите на личноста на Алфред.

Подоцна историја[уреди | уреди извор]

До крајот на 1970-тите, Алфред Данхил нудел палета од 3.500 луксузни производи во повеќе од 20 продавници низ целиот свет.

Во 1990-тите, продавницата Алфред Данхил на улицата Џермин била реновирана за да предизвика атмосфера на приватен клуб, со мермерен под и берберница.

Сребрена уникатна запалка „Dunhill“, со грб
 • 1893 година - 21 година, Алфред Данхил го презема селдарскиот бизнис од неговиот татко и го претвора во „Dunhill Motorities“, обезбедувајќи „Сè за автомобилот освен моторот“.
 • 1903 година - Првиот часовник на шалт-таблата на Алфред Данхил го означи нивниот влез во светот на часовникот.
 • 1905 година - Алфред Данхил го патентирал својот ветробранско луле, дизајнирано да дозволи удобно пушење додека возите автомобил или велосипед.
 • 1907 година - Откако се повлекол од водење бизнис со мотори, Алфред Данхил отвори продавница за лулиња, цигари и тутун меѓу машките клубови на улицата Дјук, Сент Џејмс, Лондон.
 • 1910 година - Алфред Данхил отворил фабрика за лулиња во близина на продавницата.
 • 1915 година - Во лулињата на Алфред Данхил се додава трговската марка „White Place“.
 • 1921 година - била отвори продавницата во Њујорк; Продавницата во Париз била отворена три години подоцна.
 • 1927 година - Алфред Данхил ја лансирал револуционерната „Уникатна запалка“, прва со која се користела само со едната рака.
 • 1928 година - Алфред Данхил започна со дистрибуција на лакирани пенкала на компанијата за пенкало „Namiki“.
 • 1936 година - Лансиран бил познатиот часовник „Facet“, заснован на дизајните на светилките за автомобили на Алфред Данхил.
 • 1941 година - За време на Втората светска војна била бомбардирана продавницата на улицата Дјук на Алфред Данхил; бил продолжена и обновена во 1950-тите и неодамна реновирана.
 • 1956 година - лансиран била запалката „Rollagas butane“.
 • 1963 година - започнува производството на цигари од марката „Dunhill“ .
 • 1985 година - Прв годишен голф турнир во Купот Данхил. (2001 година - Првенството Алфред Данхил Линкс го заменува Купот на Алфред Данхил.
 • 1998 година - „Alfred Dunhill Edition Aston Martin DB7“ - 78 (од најавените 150) автомобили „Dunhill Silver platinum metallic“ со вграден навлажнувач
 • 2005 година - биле доведени кројачот Савил Роу, Ричард Џејмс, продавачот/дизајнер на часовници Том Болт, дизајнерот за лежерна облека Ник Ешли и кожниот ковач Бил Амберг, кои треба да помогнат во заживувањето на марката.
 • 2007 година - Првиот Home на Алфред Данхил бил отвореј во Токио, Јапонија.
 • 2008 година -
  • Алфред Данхил објави дека е назначен дизајнерот за машка облека Ким onesонс за креативен директор, улога што Алфред Данхил ја нема понудено претходно.
  • Втор Home на Алфред Данхил се отвора во Лондон, Обединето Кралство, во Ќуќата Бурдон.
  • Трет Home на Алфред Данхил се отвора во Шангај, Кина, во Вилите Близнаци.
 • 2010 година - Четвртиот Home на Алфред Данхил бил отворен во Хонгконг, во Обележјето на Принцот.
 • 2011 година - Започнала кампањата на првиот „Voice“.
 • 2012 година -
  • Trafalgar“ од Алфред Данхил бил претставен во Шангај, Кина.
  • Филмот За љубовта бил пуштен на објавен.

Запалки Rollagas[уреди | уреди извор]

Развиена во средината на 1950-тите, „Dunhill“ произвел една од првите запалки за гас со бутан. Овој дизајн остана релативно непроменет од тогаш и редовно го користел Џејмс Бонд.

Библиографија[уреди | уреди извор]

 • Barker, Christian. "High Gear". August Man magazine (December 2006)
 • Dunhill, Mary (2001). Our Family Business. London: Bodley Head. ISBN 978-0-370-30229-4.
 • Foulkes, Nick (2006). Dunhill By Design: A Very English Story ISBN 2-08-030495-X.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Persons with significant control“. Companies House. Посетено на 28 јануари 2021.
 2. „ALFRED DUNHILL LIMITED“. Companies House. Посетено на 28 јануари 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]