ATC код M09

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ATC кодови
M Мускулно-скелетен систем
M01 Антиинфламаторни и антиреуматски продукти
M02 Топикални продукти за болка во зглобовите и мускулите
M03 Мускулни релаксанти
M04 Антигихт препарати
M05 Лекови за третман на коскени заболувања
M09 Други лекови за нарушувања на мускулно-скелетниот систем

ATC-кодот M09 — „Други лекови за нарушувања на мускулно-скелетниот систем“ е терапевтска подгрупа од Анатомско-терапевтско-хемиска класификација, систем од азбучнобројчени кодови разработен од СЗО за класификација на лековите и други медицински производи. Подгрупата M09 е дел од анатомската група M Мускулно-скелетен систем.[1]

Кодовите за ветеринарна употреба (ATCvet кодови) можат да бидат создадени со ставање на буквата Q пред ATC-кодот на повеќето човечки лекови.: QM09...[2] ATCvet кодовите без соодветни човечки АТС кодови се цитирани со почетни Q во следниов список.

На национално ниво, ATC-класификацијата може да вклучува и дополнителни кодови кои ги нема на овој список, која е според верзијата на СЗО.

M09A Други лекови за нарушувања на мускулно-скелетниот систем[уреди | уреди извор]

M09AA Хинин и деривати[уреди | уреди извор]

M09AA01 Хидрохинин
M09AA72 Хинин, комбинации со психолептици

M09AB Ензими[уреди | уреди извор]

M09AB01 Химопапаин
M09AB02 Колагеназа clostridium histolyticum
M09AB03 Бромелаини
M09AB52 Трипсин, комбинации

M09AX Други лекови за нарушувања на мускулно-скелетниот систем[уреди | уреди извор]

M09AX01 Хијалуронска киселина
M09AX02 Хондроцити, автологни
M09AX03 Аталурен
M09AX04 Дрисаперсен
M09AX05 Аценаураминска киселина
M09AX06 Етеплирсен
M09AX07 Нусинерсен
M09AX08 Голодирзен
M09AX09 Онасемноген абепарвовек
M09AX10 Риздиплам
M09AX11 Паловаротен
QM09AX99 Комбинации

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ATC-индекс“. Колаборативен Центар за Методологија на Статистиката на Лекови при СЗО.
  2. „ATCvet Индекс“. Колаборативен Центар за Методологија на Статистиката на Лекови при СЗО.