Прејди на содржината

89P/Расел

Од Википедија — слободната енциклопедија
89P/Расел
Откривање
ОткривачК. С. Расел во Опсерваторија Сидинг Спринг, Нов Јужен Велс, Австралија
Откриена28 September 1980
Орбитални особености A
Епоха27 јуни 2015 година
Афел5.281 AЕ
Перихел2.2236 AЕ
Голема полуоска3.7566 AЕ
Занесеност0.4081
Период7.26 година
Наклон12.06°
Последен перихел14 декември 2016 година
Следен перихел2024, 26 март„89P/Russell Orbit“. Центар за мали планети. Посетено на 2017-04-07.

89P/Расел е периодична комета во Сончевиот Систем со тековен орбитален период од 7,28 години[1].

Откриена е на фотографска плоча од Кенет Расел од Опсерваторијата Сајдинг Спринг во Нов Јужен Велс, Австралија на 28 септември 1980 година.

Осветленоста била проценета на светлинска величина од 17. Елиптичната орбита пресметано од Брајан Г. Марсден со датум на перихел од 19 мај 1980 година и орбитален период од 7,12 години.

Набљудувано е на секое наредно појавување, последно во 2009 година. Следниот перихел е пресметан -14 декември 2016 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Список на нумерирани комети

Наводи[уреди | уреди извор]


Комети со бројни ознаки
Претходна
88P/Howell
89P/Расел Следна
90P/Gehrels