2 Unlimited

Од Википедија — слободната енциклопедија

2 Unlimited (Ту Анлимитед) — холандско[1][2][3] денс дуо формирано во 1991 година. Проектот е замислен од страна на белгиските продуценти Jean-Paul De Coster и Phil Wilde, кои биле и главните творци на поголемиот дел од музичките подлоги за песните. Холандскиот рапер Ray Slijngaard и пејачката Anita Doth биле задолжени за вокалите, појавувањето на настапите во живо, како и за пишувањето на текстовите на песните. Всушност Реј и Анита се она што сите го знаат како „2 Unlimited“.

Нивниот прв сингл „Get Ready For This“ (Подготви Се За Ова) бил издаден во 1991 година и како бура ги преплавил европските топ листи. Сепак 2 Unlimited најдобро се познати по песната „No Limits“ (Без Граници), песна која во годината 1993 станува број еден хит ширум целиот свет, притоа достигнувајќи го врвот во 35 земји.

Настап на 2 Unlimited во 1994

Албуми[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Jiménez, Maria (28 January 1995). „Music From Holland: An All Encompassing Phrase“. Billboard. том 107 no. 4. стр. 58. ISSN 0006-2510.
  2. Bush, John. „2 Unlimited – Artist Biography“. AllMusic. Посетено на 6 May 2012.
  3. Mooij, Thessa (31 May 1997). „Slijngaard Builds On His Unlimited Base“. Billboard. том 109 no. 22. стр. 58. ISSN 0006-2510.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]