2008 во уметноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во уметноста (Табела)
1998199920002001200220032004 •   
200520062007 2008 200920102011
   2012201320142015201620172018
Поврзан временски период или предмет
2005200620072008200920102011
1970-тите1980-тите1990-тите2000-тите2010-тите2020-тите2030-тите
20 век21 век 22 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

2008 година во уметноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]