1985 во архитектурата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во архитектурата (Табела)
1975197619771978197919801981 •   
198219831984 1985 198619871988
   1989199019911992199319941995
Поврзан временски период или предмет
1982198319841985198619871988
1950-ти1960-ти1970-ти1980-ти1990-ти2000-ти2010-ти
19 век20 век 21 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1985 година во архитектурата содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]