1965 во книжевноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во книжевноста (Табела)
1955195619571958195919601961 •   
196219631964 1965 196619671968
   1969197019711972197319741975
Поврзан временски период или предмет
1962196319641965196619671968
1930-ти1940-ти1950-ти1960-ти1970-ти1980-ти1990-ти
19 век20 век 21 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1965 година во книжевноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]