1952 во музиката

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во музиката (Табела)
1942194319441945194619471948 •   
194919501951 1952 195319541955
   1956195719581959196019611962
Поврзан временски период или предмет
1949195019511952195319541955
1920-ти1930-ти1940-ти1950-ти1960-ти1970-ти1980-ти
19 век20 век 21 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1952 година во музиката содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]