1824 во архитектурата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Години во архитектурата
Поврзани теми од периодот

1824 година во архитектурата содржи некои значајни настани.

Згради и градби[уреди | уреди извор]

Парк плоштад, Лондон, источна страна
Академијата во Единбург

во Шкотска]]

Мост Похтамцки во Санкт Петербург, Русија

Отворен е Мост Виндзор преку реката Темза во Англија, дизајниран од Чарлс Холис.

  1. Pollard; Pevsner, Nikolaus (2006). Lancashire: Liverpool and the South-West. Yale University Press. ISBN 0-300-10910-5. Занемарен непознатиот параметар |страница= (help); Занемарен непознатиот параметар |година= (help); Занемарен непознатиот параметар |локација= (help); Занемарен непознатиот параметар |серија= (help); Занемарен непознатиот параметар |прв= (help)