1808 во архитектурата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во архитектурата (Табела)
1798179918001801180218031804 •   
180518061807 1808 180918101811
   1812181318141815181618171818
Поврзан временски период или предмет
1805180618071808180918101811
1770-тите1780-тите1790-тите1800-тите1810-тите1820-тите1830-тите
18 век19 век 20 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1808 година во архитектурата содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]