17 јули (главна страница 2007)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1762  Катерина Велика станува царица на Русија.
1821  Шпанија ја отстапува Флорида на САД.
1862  Во САД стапи во сила Законот за ослободување на црнците-робови. Тогаш околу 190.000 поранешни робови од територијата на југот на САД стапија во редовите на федералната армија.
1936  Почнува Шпанската граѓанска војна.
1965  Американските бомбардери од типот Б-52 од базата Гуам за првпат ги бомбардираа целите на територијата на Виетнам.
1976  Индонезија го анектира Источен Тимор.
1984  Лансиран е советскиот вселенски брод „Сојуз 12“. Членот на екипажот Светлана Савицкаја стана првата жена која се прошета во вселенскиот простор надвор од леталото.