1672 во уметноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во уметноста (Табела)
1662166316641665166616671668 •   
166916701671 1672 167316741675
   1676167716781679168016811682
Поврзан временски период или предмет
1669167016711672167316741675
1640-ти1650-ти1660-ти1670-ти1680-ти1690-ти1700-ти
16 век17 век 18 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1672 година во уметноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]