1583 во науката

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во науката (Табела)
1573157415751576157715781579 •   
158015811582 1583 158415851586
   1587158815891590159115921593
Поврзан временски период или предмет
1580158115821583158415851586
1550-тите1560-тите1570-тите1580-тите1590-тите1600-тите1610-тите
15 век16 век 17 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1583 година во науката содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]