138P/Шумејкер–Леви

Од Википедија — слободната енциклопедија
138P/Шумејкер–Леви
Откривање
ОткривачКеролин Шумејкер
Јуџин Шумејкер
Дејвид Леви
Откриена13 ноември 1991
Други
ознаки
1991 XIX; 1998 O1
Орбитални особености A
Епоха6 март 2006
Афел5.548 ае
Перихел1.707 ае
Голема полуоска3.628 ае
Занесеност0.5294
Период6.91 год.
Наклон10.0797°
Последен перихел2 мај 2019[1]
11 јуни 2012[2]
19 јули 2005
Следен перихел24 март 2026[1]

138P/Шумејкер–Леви (меѓународно: 138P/Shoemaker–Levy), исто така позната како Shoemaker – Levy 7, – слаба периодична комета во Сончевиот Систем. Кометата последен пат дошла на апсидата на 11 јуни 2012 година,[2] но само светнала со привидна величина од 20,5.[3]

Имало 4 повратни слики на 138P на 8 август 2018 година од „Pan-STARRS“ кога кометата имала величина од околу 21,5.[1] Кометата дошла на апсидата на 2 мај 2019 година.

Оваа комета не треба да се меша со кометата Шумејкер–Леви 9 (Д/1993 F2), која се удрила во Јупитер во 1994 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „138P/Shoemaker-Levy Orbit“. Minor Planet Center. Посетено на 10 јануари 2021.
  2. 2,0 2,1 Syuichi Nakano (22 април 2009). „138P/Shoemaker-Levy 7 (NK 1768)“. OAA Computing and Minor Planet Sections. Посетено на 10 јануари 2021.
  3. Seiichi Yoshida (21 февруари 2012). „138P/Shoemaker-Levy 7 (2012)“. Seiichi Yoshida's Comet Catalog. Посетено на 10 јануари 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Комети со бројни ознаки
Претходна
137P/Шумејкер–Леви
138P/Шумејкер–Леви Следна
139P/Вајсала–Отерма