Прејди на содржината

11П/Темпел–Свифт–ЛИНЕАР

Од Википедија — слободната енциклопедија
11П/Темпел–Свифт–ЛИНЕАР
Откривање
ОткривачЕрнст Темпел, ЛИНЕАР
Откриена27 ноември 1869 година
Други
ознаки
1869 W1; 1869 III;
1869c; 1880 T1;
1880 IV; 1880e;
1891 V; 1891 г;
1908 II; 1908d;
2001 X3
Орбитални особености A
ЕпохаJanuary 6, 2002 (ЈД 2452280.5)
Афел5.29 AУ
Перихел1.584 AУ
Голема полуоска3.437 АУ
Занесеност0.54
Период6.372 а
Наклон13.46°
Последен перихел26 ноември 2020 година 26 август 2014 година
4 мај 2008 година
Следен перихел9 ноември 2026 година

11П/Темпел–Свифт–ЛИНЕАР е периодични Семејство Јупитер комета во Сончевиот Систем[1].

Ернст Вилхелм Леберехт Темпел во (Марсеј) првично ја открил кометата на 27 ноември 1869 година, подоцна била забележана од Луис Свифт (Опсерваторија Ворнер) на 11 октомври 1880 година, кој што сфати дека е истата комета.

По 1908 година, кометата исчезнала изгубена комета, но на 7 декември 2001 година, бил пронајден објект од програмата Истражување на астероидите на Линколн во близина на Земјата (ЛИНЕАР) и потврдено со претходните слики од 10 септември и 17 октомври како иста комета, бидејќи преминот перихел се случил кога кометата била на далечната страна на Сонцето.

Кометата била забележана и за време на појавувањата во 2014 и 2020 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Comet 11P/Tempel-Swift-LINEAR“. Архивирано од изворникот на 2021-10-09. Посетено на 2021-11-30.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Комети со бројни ознаки
Претходна
10P/Tempel
11П/Темпел–Свифт–ЛИНЕАР Следна
12P/Pons–Brooks


Предлошка:Comet-stub