Шчепан Твардох

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шчепан Твардох
Szczepan Twardoch, Festival of Comics in Łódź 2012.jpg
Шчепан Твардох (2012)
Роден/аШчепан Твардох
декември 23, 1979(1979-12-23)
Жерњица, Полска
Занимање
  • Писател
  • Публицист
НационалностПолјак
УниверзитетШлезиски универзитет

Шчепан Твардох (23 декември 1979 во Жерњица) е полски писател и публицист, по образование социолог.

Биографија[уреди | уреди извор]

Завршил студии по социологија на Шлезискиот Универзитет во Катовице.

Како независен публицист пишувал статии во голем број полски весници. Бил и уредник на книжевни текстови во многу полски списанија, а исто така бил и фељтонист во "Политика".

Неговиот расказ "Лудоста на началникот фон Егерн" бил номиниран за наградата Наутилус во 2003 година и на гласањето го освојува четвртото место. Расказот "Рондо" ја добива наградата Наутилус за најдобар расказ во 2006 година.

Шчепан Твардох е Шлезиец и живее во Пилховице.

Литература[уреди | уреди извор]