Пилховице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пилховице
Село
ДржаваПолска Полска
ВојводствоШлезиско
Население 2.919

Пилховице е село кое се наоѓа во Шлезиското војводство во Полска. Се наоѓа на околу 11 километри југозападно од Гливице и 32 километри западно од Катовице.

Селото има 2.919 жители.