Жерњица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жерњица
Село
Црквата св. Архангел Михаил во селото
Црквата св. Архангел Михаил во селото
ДржаваПолска Полска
ВојводствоШлеско
Население 2.549

Жерњица е село кое се наоѓа во Шлеското Војводство во Полска. Се наоѓа на околу 8 километри југозападно од Гливице и 29 километри западно од Катовице.

Селото има 2.549 жители.