Шлос Холте-Штукенброк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шлос Холте-Штукенброк
Црквата Св. Урсула во Шлос Холте
Црквата Св. Урсула во Шлос Холте
Знаме на Шлос Холте-Штукенброк
Грб на Шлос Холте-Штукенброк
Шлос Холте-Штукенброк is located in Германија
Шлос Холте-Штукенброк
Управа
Земја Германија
Покраина Северна Рајна-Вестфалија
Адм. подрач. Детмолд
Округ Гитерсло
Градски единици 5
Градоначалник Хуберт Ерихландвер (ДХС)
Основни податоци
Површина 67,42 км2
Надм. височина 140 м
Население 26.872 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 399 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GT
Пошт. бр. 33758
Повик. бр. 05207
Портал schloss-holte-stukenbrock.de
Местоположба на градот Шлос Холте-Штукенброк во рамките на округот Гитерсло
Карта
Координати 51°53′N 8°37′E / 51.883° СГШ; 8.617° ИГД / 51.883; 8.617Координати: 51°53′N 8°37′E / 51.883° СГШ; 8.617° ИГД / 51.883; 8.617

Шлос Холте-Штукенброк (герм. Schloß Holte-Stukenbrock) град во округот Гитерсло во сојузната покраина Северна Рајна-Вестфалија, Германија. Сместен е кај Егебирге, околу 15 км источно од градот Гитерсло и 15 км југоисточно од Билефелд. Во местото извира реката Емс.

Во 2004 г., градот одбележал 850 години постоење. Со ова, тој е меѓу најстарите градови во Северна Рајна-Вестфалија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 17 јуни 2019. (германски)

Предлошка:Cities and towns in Gütersloh (district)