Шкена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шкена
Место во Грефенхајнихен
Поглед кон Шкена
Поглед кон Шкена
Шкена is located in Германија
Шкена
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Грефенхајнихен
Основни податоци
Површина 29 км2
Надм. височина 160 м
Население 744  (31 декември 2009)
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06773
Повик. бр. 034955
Портал www.schkoena.de
Координати 51°41′N 12°32′E / 51.683° СГШ; 12.533° ИГД / 51.683; 12.533Координати: 51°41′N 12°32′E / 51.683° СГШ; 12.533° ИГД / 51.683; 12.533

Шкена е село и поранешна општина во округот Витенберг, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011, е дел од градот Грефенхајнихен. Бил дел од заедницата на општини Тор цур Дибенер Хајде од 1 јануари 2005.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]