Шилингштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шилингштет
Место во Земерда
Црквата во Шилингштет
Црквата во Шилингштет
Грб на Шилингштет
Шилингштет во рамките на Германија
Шилингштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општина Земерда
Основни податоци
Површина 6,49 км2
Надм. височина 146 м
Население 227  (31 декември 2016)
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99625
Повик. бр. 03635
Портал www.koelleda.de
Местоположба на место Шилингштет во рамките на округот Земерда
Карта
Координати 51°13′53″N 11°12′9″E / 51.23139° СГШ; 11.20250° ИГД / 51.23139; 11.20250Координати: 51°13′53″N 11°12′9″E / 51.23139° СГШ; 11.20250° ИГД / 51.23139; 11.20250

Шилингштет (германски: Schillingstedt) — село и поранешна општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 6 јули 2018 година претставува дел од градот Земерда.

Географија[уреди | уреди извор]

Шилингштет се наоѓа во Тириншката Котлина. Источно од него се наоѓа селото Бајхлинген.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]