Шангај (патека)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Меѓународна патека Шангај
МестоЃадинг, Шангај, Кина
Часовен појасUTC+08:00
Координати31°20′20″N 121°13′11″E / 31.33889° СГШ; 121.21972° ИГД / 31.33889; 121.21972Координати: 31°20′20″N 121°13′11″E / 31.33889° СГШ; 121.21972° ИГД / 31.33889; 121.21972
Сместивост200.000
Оддел на ФИА1
СопственикШангај Ѓуши груп
СтопанусувачШангај интернешенел сиркет компани
Отворен2004
Трошок на изградба¥2,6 милијарди (€370 милиони)
АрхитектХерман Тилке
Главни настаниФормула 1
Голема награда на Кина
МотоГН
Мотоциклистичка голема награда на Кина
Светско првенство во издржливост
6 часа Шангај
Светско првенство на туристички автомобили
Трка на туристички автомобили во Кина
V8 суперавтомобили
Трка на V8 суперавтомобили во Кина
Должина5,451 км
Кругови16
Најбрз круг1:32.238 (Германија Михаел Шумахер, Ферари, 2004)
Мрежно местоf1-shanghai.com

Патека Шангај (упр. кин.: 上海国际赛车场; трад. кин.: 上海國際賽車場; пинјин: Shànghǎi Guójì Sàichēchǎng) – мото-спорт тркалиште кое се наоѓа во реонот Ѓадинг, Шангај, Народна Република Кина. Тркалиштето е најпознато по одржувањето на годишната трка на Големата награда на Кина во Формула 1, која првпат се одржала во 2004 година.

Патеката Шангај коштала околу 2,6 милијарди јуани[1] (370 милиони евра), и нејзината изградба била финансиранa од компанијата Шангај Ѓуши груп. Архитектите и дизајнерите го отпочнале планирањето и посетата на локацијата меѓу април и мај 2003 година, и за 18 месеци истата биле подготвена за трки со деноноќна работа на тим од 3.000 инженери.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „F1 preview on track“. chinadaily.com.cn. Архивирано од изворникот на 2016-10-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]