Прејди на содржината

Шал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Волнен шал

Шал — парче облека што се носи околу вратот за топлина или стил.[1][2] Парчето ткаенина може да се завитка, врзе или прекрие преку рамениците. Луѓето носат шалови на многу различни начини, во зависност од времето и нивниот личен стил. На ладно време, шаловите помагаат да се загреете со тоа што го покриваат вратот, а понекогаш дури и лицето. Ја задржуваат топлината блиску до вашето тело, спречувајќи ја да избега и осигуруваат удобност. Некои шалови се направени од дебели изолациски материјали како волна или руно, додека други се полесни за поблаги временски услови.[3]

Шаловите не се само практични — тие се и модни додатоци. Можете да најдете шалови во секакви бои, шари и текстури за да одговараат на вашата облека или за стил.

Историја[уреди | уреди извор]

Шаловите за првпат ги користеле Старите Египќани околу 1350 година пр. н. е. Тогаш повеќе изгледале како парче ткаенина за бришење на потта од лицето или за заштита од сонце. Не биле модни додатоци како што се денес.[4] Подоцна, во Стариот Рим, војниците ги носеле шаловите наречени „потни ткаенини“ за да ја избришат потта за време на битките. Како што одминувало времето, шаловите станувале сѐ почести меѓу различни култури, не само кај војниците. Почнале да се користат за затоплување, особено во постудените области.[5]

Во XIX век, шаловите станале помодни. Биле направени од отмени материјали како свила и украсени со елегантни дизајни. Шаловите се сметале за симбол на богатство и углед, кои ги носеле богатите и модни луѓе.

Шалот како мотив во уметноста[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „шал“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „шал“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
  3. „Scarf Definition & Meaning“. www.britannica.com (англиски). Посетено на 2023-01-06.
  4. Williams, Jenessa (4 November 2021). „The history of scarves“. Reader's Digest. Посетено на 4 January 2023.
  5. Mackrell, Alice (1986). Shawls, stoles, and scarves. London: Batsford. ISBN 978-0-7134-4876-4.
  6. Оливера Ќорвезироска, Престапни години (прозен календар). Скопје: Бегемот, 2021, стр. 446.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]