Шаблон:RegioneIT/doc

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Намена[уреди извор]

Дава име на регион со врска.

Употреба[уреди извор]

{{RegioneIT|sigla=КОД}}

Пример[уреди извор]

{{RegioneIT|sigla=VEN}}

дава:

Венето

Можни кодови[уреди извор]


ABR=Абруцо
BAS=Базиликата
CAL=Калабрија
CAM=Кампанија
EMR=Емилија-Ромања
FVG=Фурланија-Јулиска Краина
LAZ=Лацио
LIG=Лигурија
LOM=Ломбардија
MAR=Марке
MOL=Молизе
PMN=Пјемонт
PUG=Пуљија
SAR=Сардинија
SIC=Сицилија
TOS=Тоскана
TAA=Трентино-Јужен Тирол
UMB=Умбрија
VAO=Аостинска Долина
VEN=Венето

Употреба[уреди извор]