Чедвик Боузман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чедвик Боузман
Chadwick Boseman
Боузман на Сан Диего Комик Кон 2016 година
Роден(а)Чедвик Арон Боузман
29 ноември 1976(1976-11-29)[б 1]
Андерсон, Јужна Каролина, Соединетите Држави
Починал(а)28 август 2020(2020-08-28) (возр. 43)
Лон Анџелес, Калифорнија, Соединетите Држави
Алма матерУниверзитет Хауард (Додипломец)
Академија на британско-американската драма
Занимањеглумец
Активен период2003–2020
СопружникТејлор Сајмон Ледвард

Чедвик Арон Боузман (29 ноември 197628 август 2020) — глумец и продуцент од Соединетите Држави.[5] Играл неколку историски личности, како што се Џеки Робинсон во 42 (2013 година), Џејмс Браун во „Get on Up“ (2014 година) и Таргуд Маршал во Маршал (2017 година). Неговата улога како супер-јунакот „Црн пантер“ во филмовите на „Marvel Cinematic Universe“, вклучително и во „Црн пантер“ (2018 година), го направила меѓународна ѕвезда, освојувајќи ја Наградата за слика на НАУОЛ (Националната асоцијација за унапредување на обоените луѓе) и Еснафската награда на глумците на екранот.

Во другите филмски улоги на Боузман биле вклучени 21 Мост (2019 година), кој тој исто така го со-продуцирал, и Петте пролевања (2020 година). Неговиот последен филм, Црното дно на мојата Рејни, ќе се објави посмртно на Нетфликс. Починал на 28 август 2020 година, откако приватно се занимавал со рак на дебелото црево четири години.[6][7][8]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Изворите се противат дали Боузман е роден 1976 или 1977 година: најверодостојните и најверните извори се согласуваат на 1976 година.[1][2][3][4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Berry, S. Torriano; Berry, Venise T. (2015). Historical Dictionary of African American Cinema. Rowman & Littlefield. стр. 69. ISBN 9781442247024. Архивирано од изворникот 27 јули 2020. Посетено на 30 август 2020. BOSEMAN, CHADWICK (1976– ) ... He was born in Anderson, South Carolina, and is a graduate of T.L. Hannah High School and Howard University.
  2. „Today in entertainment history: Nov. 29“. Bellingham, Washington: KGMI. 29 ноември 2018. Архивирано од изворникот 14 јуни 2020. Посетено на 14 јуни 2020. Actor Chadwick Boseman ("Black Panther") is 42.
  3. Rose, Tammy (29 октомври 2014). „Chadwick Boseman Signed To Five Marvel Studio Movies As The Black Panther“. Inquisitr. Архивирано од изворникот 27 јули 2020. Посетено на 30 август 2020. Chadwick Boseman was born on November 29, 1976.
  4. „UPI Almanac for Wednesday, Nov. 29, 2017“. UPI. 29 ноември 2017. Архивирано од изворникот 2 јули 2019. Посетено на 2 јули 2019. Chadwick Boseman in 1976 (age 41)
  5. „Chadwick Boseman (@chadwickboseman) • Instagram photos and videos“. www.instagram.com (англиски). Посетено на 30 август 2020.
  6. Pearson, Ryan (29 август 2020). 'Black Panther' star Chadwick Boseman dies of cancer at 43“. APnews.com. Архивирано од изворникот на 29 август 2020. Посетено на 30 август 2020.
  7. Maxouris, Christina; Vera, Amir (29 август 2020). 'Black Panther' star Chadwick Boseman has died“. CNN. Архивирано од изворникот на 29 август 2020. Посетено на 30 август 2020.
  8. 'Black Panther' star Chadwick Boseman passes away at 43“. 28 август 2020. Архивирано од изворникот на 29 август 2020. Посетено на 30 август 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]