Колоректален канцер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Колоректален канцер
Blausen 0246 ColorectalCancer.png
СпецијалностОнкологија

Колоректален канцер претставува канцер кој се јавува на колонот и ректумот (делови на дебелото црево). Знаци и симптоми вклучуват крв во столицата, промени во перисталтиката, губиток на тежина, и постојано чувство на замор.

Повеќето случаи на колоректален канцер се јавуваат поради возраста и животните навики, а мал дел поради генетската предиспозиција.[1][2] Некои ризик-фактори вклучуваат исхраната, прекумерната тежина, пушењето и малата физичка активност.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 World Cancer Report 2014. World Health Organization. 2014. стр. Chapter 5.5. ISBN 9283204298.
  2. 2,0 2,1 „Colorectal Cancer Prevention (PDQ®)“. National Cancer Institute. 27 февруари 2014. Архивирано од изворникот на 5 јули 2014. Посетено на 29 јуни 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Класификација
П · Р · П
Надворешни извори