Рак на дебелото црево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рак на дебелото црево
Blausen 0246 ColorectalCancer.png
СпецијалностОнкологија

Рак на дебелото црево или колоректален канцер претставува рак кој се јавува на дебелото црево и ректумот како негов завршеток. Знаци и симптоми вклучуват крв во столицата, промени во перисталтиката, губиток на тежина, и постојано чувство на замор.

Повеќето случаи на овој вид рак се јавуваат поради возраста и животните навики, а мал дел поради генетската склоност.[1][2] Некои ризични фактори вклучуваат исхраната, прекумерната тежина, пушењето и малата физичка активност.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 World Cancer Report 2014. World Health Organization. 2014. стр. Chapter 5.5. ISBN 9283204298.
  2. 2,0 2,1 „Colorectal Cancer Prevention (PDQ®)“. National Cancer Institute. 27 февруари 2014. Архивирано од изворникот на 5 јули 2014. Посетено на 29 јуни 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Класификација
П · Р · П
Надворешни извори