Прејди на содржината

Чартар (паланка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чартар
Ճարտար
ДржаваАзербејџан (де јуре)
Нагорно-Карабах (де факто)
ОкругХоџавенд (де јуре)
ПокраинаМартуни (де факто)
Население (2015[1])
 • Вкупно4.000
Час. појасАСВ (UTC+4)

Чартар (ерменски: Ճարտար; азерски: Çartar) е паланка (гратче) де јуре во округот Хоџавенд во Азербејџан, но де факто во покраината Мартуни на самопрогласената Нагорно-Карабах. Градот има етничко ерменско мнозинско население, а во 1989 година Чартар имал и ерменско мнозинство.[2]

Галерија

[уреди | уреди извор]
  1. „Nagorno-Karabakh in Figures (2015)“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2020-06-02. Посетено на 2021-02-24.
  2. Андрей Зубов. „Андрей Зубов. Карабах: Мир и Война“. drugoivzgliad.com. Архивирано од изворникот на 2020-10-20. Посетено на 2021-02-23.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]