Чандлер (Аризона)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чандлер
Chandler
Чандлер
Чандлер
Чандлер
Местоположба
Општи податоци
Име
- изворно
Чандлер
  Chandler
Поштенски број 04-12000
Повикувачки број 480
Управа
Земја САД
Географија
Површина 150,2 км²
Надморска височина 370 м
Население
Население 247.097 (2007)


Чандлер (англиски: Chandler) е град во сојузната држава Аризона. Според пописот во 2007 година, во Чандлер има 247,097 жители. Чандлер е пример за урбаното ширење поради тоа што во 1980 година имал само 30,000 жители.

Поврзано[уреди | уреди извор]