Цуџигири

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Цуџигири, (буквално „убиство на крстосница“) е јапонски термин за пракса кога самурајот, откако ќе добие нова катана или ќе развие нов борбен стил или оружје, ја тестира нејзината ефикасност со напаѓање на човечки противник, обично случаен беспомошен минувач, во многу случаи во текот на ноќта. [1] Самите практичари се нарекуваат и Цуџигири.

Варијации[уреди | уреди извор]

Нападите со меч не се единствената можна примена на овој чин. Во варијација наречена Цуџи-наге (辻 投 げ, „фрлање на крстопат“), самураите би го нападнале минувачот со џиу-џицу со цел да ги тестираат сопствените техники или да се занесе во жива пракса. [2] Ова не смее да се греши со Цуги-зимо, несакани сумо-борби што се одржуваат на улица помеѓу подготвени учесници.

Историја[уреди | уреди извор]

Во средновековна ера, терминот се однесувал на традиционалните дуели меѓу самураите, но во периодот Сенгоку (1467-1600) широко распространетата беззаконие предизвикува таа да се деградира во недискриминирачко убиство, дозволено со непроверена моќ на самураите. Непосредно по обновената нарачка, владата Едо ја забрани практиката во 1602 година. Прекршителите добивале смртна казна . [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 つじぎり 【辻斬り】 国語辞書 - エキサイト辞書. Excite.co.jp. Retrieved 22009-31-12.
  2. Rajender Singh, Fundamentals of Judo