Прејди на содржината

Црквина (остров)

Координати: 42°45′06″N 17°48′36″E / 42.75167° СГШ; 17.81000° ИГД / 42.75167; 17.81000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквина
Географија
МестоЈадранско Море
Координати42°45′06″N 17°48′36″E / 42.75167° СГШ; 17.81000° ИГД / 42.75167; 17.81000
АрхипелагЕлафитски Острови
Површина0,1 км2[1]
Управување
ЖупанијаДубровничко-неретванска

Црквина ― ненаселено островче во Хрватска, дел од архипелагот Елафитски Острови во близина на брегот на јужна Далмација, во близина на Дубровник. Неговото крајбрежје е 1.5 км долго.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Duplančić Leder, Tea; Ujević, Tin; Čala, Mendi (јуни 2004). „Coastline lengths and areas of islands in the Croatian part of the Adriatic Sea determined from the topographic maps at the scale of 1 : 25 000“ (PDF). Geoadria. Задар. 9 (1): 5–32. doi:10.15291/geoadria.127. Посетено на 13 ноември 2021.