Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Обедник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на Пресвета Богородица
Викиекспедиција Железник 249.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Демирхисарска
Местоположба
Координати 41°09′55″N 21°09′59″E / 41.16528° N; 21.16639° E / 41.16528; 21.16639Координати: 41°09′55″N 21°09′59″E / 41.16528° N; 21.16639° E / 41.16528; 21.16639
Населено место Обедник
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Изградба 1956
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Успение на Пресвета Богородица (позната и како: Света Богородица) — главна селска црква во демирхисарското село Обедник, сместена пред влезот во селото.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа на неколку стотина метри пред влезот на селото, непосредно на десната страна од патот. Околу црквата се наоѓаат и самите селски гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1956 година на стари темели.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Храмот претставува еднокорабна градба, а покривот е на две води од ќерамиди. Има полукружна апсида. Била градена со кршен камен и тули во горниот дел под венецот, а фасадите се фугирани.[2]

Подот во внатрешноста на црквата е од бетон. На западната страна се протега трем.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 Димитров, Никола В. (2017). Географија на населби: општина Демир Хисар (PDF). Битола. стр. 60. ISBN 978-608-65616-4-2.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]