Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Маврово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на Пресвета Богородица
Uspenie Bogorodično vo Mavrovo (9).JPG

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Гостиварско
Парохија Мавровска
Местоположба
Населено место Маврово
Општина Маврово и Ростуше
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица
Изградба 2013
Ктитор Борис Стојменов
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Успение на Пресвета Богородица претставува православна македонска црква која се наоѓа во селото Маврово во Општина Маврово и Ростуше. Таа се наоѓа на самиот брег на Мавровското Езеро веднаш пред хотелот ТЦЦ Плаза. Изградбата на црквата е започната во 2013 година. Нејзин ктитор е македонскиот стопанственик Марјан Стојменов, син на Борис Стојменов.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]