Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Лагор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Успение на Пресвета Богородица
Κοιμήσεως της Θεοτόκου
40°25′37.1″N 21°18′8.5″E / 40.426972° СГШ; 21.302361° ИГД / 40.426972; 21.302361Координати: 40°25′37.1″N 21°18′8.5″E / 40.426972° СГШ; 21.302361° ИГД / 40.426972; 21.302361
МестоЛагор, Костурско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1860
Управа
Архијерејско намесништвоКостурско
ЕпархијаКостурска

Успение на Пресвета Богородица (грчки: Κοιμήσεως της Θεοτόκου) — црква кај некогашното село Лагор, Костурско, Егејска Македонија. Влегува во составот на Костурската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Селото е возобновено од крајот од XVIII до почетокот на XIX век од влашки овчари дојдени од уништеното Москополе.[1] Црквата е изградена во 1860 г. година врз урнатините на постар храм.[2] Храмот е релативно мал и има три преносливи икони од XVII и XVIII век, веројатно донесени од Москополе. Зачувани се и оригиналниот обичен иконостас и неколку икони од 1853 г., неколку фрески 1875 г. Има и две-три мали икони, дело на народни зографи од средината на XIX век, меѓу кои и имитација на ватопедската икона „Света Богородица Утешителка“.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Η Παναγία Παραμυθία η Βατοπαιδινή. Η εικόνα της στη Λάγουρα Άργους Ορεστικού {μέσα του 19ου αι.}“. Φως της Καστοριάς. 18 март 2020. Посетено на 20 март 2020.
  2. „Παρεκλήσια“. Ι.Ν.Αγίας Παρασκευής Άργους Ορεστικού. Посетено на 24 август 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]