Ватопед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастир Ватопед
Надворешен изглед на манастирот.
Информации
Целосно имеСвет и Велик манастир Ватопед
Манастир на:Вселенска патријаршија
Основансредина на 10ти век
Посветен наБлаговештение
ЕпархијаСвета Гора
ЦрквиСкит на Св. Андреј; Скит на Св. Димитриј
Личности
Основач (и)Атанасиј, Никола и Антониј
Место
МестоСвета Гора, Грција
Координати40°19′00″ N; 24°13′00″ E / 40.316667° СГШ; 24.216667° ИГД / 40.316667; 24.216667Координати: 40°19′00″ N; 24°13′00″ E / 40.316667° СГШ; 24.216667° ИГД / 40.316667; 24.216667
Отворен за јавностаСамо за мажи

Светиот и Велик манастир Ватопед (грчки: Βατοπέδι) е православен манастир на Света Гора, Грција. Манастирот бил обновуван повеќе пати за време на неговата историја, особено во византискиот период и во 18ти и 19ти век. Повеќе од 120 монаси живеат во манастирот.

Историја[уреди | уреди извор]

Ватопед бил изграден на местото на ранохристијанска населба од доцната антика. Во 2000 година биле откриени темелите на ранохристијанска базилика северно од католиконот.[1]

Ватопед бил основан во втората половина на 10ти век од тројца монаси, Атанасиј, Никола, и Антониј, од Адријанопол, кои биле ученици на Атанасиј Атонски.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Speake, Graham (2014). Mount Athos: renewal in paradise. Limni, Evia, Greece: Denise Harvey. стр. 30–31. ISBN 978-960-7120-34-2. OCLC 903320491.

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]